آموزش بکاپ تلگرام: چگونه از محتوای تلگرام بک آپ بگیریم ؟

آموزش بکاپ تلگرام: چگونه از محتوای تلگرام بک آپ بگیریم ؟این روز‌ها اخبار فراوانی پیرامون فیلترینگ تلگرام و الزام مردم به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی از زبان مسئولان مختلف شنیده می‌شود. حواشی مربوط به امنیت پیام‌رسان‌های داخلی سوژه‌ی اصلی این روزها در میان کاربران مختلف اینترنت بوده‌است. این مسائل، اهمیت دادن به بکاپ گرفتن از محتواهای تلگرام را بیش از پیش مسجل کرده است.

هنوز فیلترینگ تلگرام به طور قطعی توسط هیچ مسئولی تایید نشده‌است با این حال در این مطلب قصد داریم روش‌های بکاپ گیری از پیام‌های متنی و فایل‌های مختلف حساب تلگرام را بررسی کنیم.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید پیام‌های یک چت را پیش از حذف چت، پاک کردن تاریخچه یا حذف حساب تلگرام خود در محلی ذخیره‌کنید. به صورت پیش‌فرض تمام پیام‌ها و فایل‌های منتقل شده درون چت‌ها در فضای ابری سرو‌ر‌های تلگرام نگهداری می‌شوند و شما می‌توانید با ورود به حساب‌ کاربری خود از هر دستگاهی به این پیام‌ها دسترسی داشته‌باشید. تنها استثنای این موضوع پیام‌ها و فایل‌های رد و بدل شده در چت مخفی یا Secret Chat هستند که تنها از روی یک دستگاه قابل دسترسی هستند.

در صورتی که نخواهید اکانت خود را حذف کنید، می‌توانید پیام‌ها و فایل‌ها را به قسمت Saved Messages انتقال داده یا اصطلاحاً Forward کنید. با اینکار می‌توانید پس از حذف یک چت یا پاک‌کردن تاریخچه‌ی چت باز هم پیام‌ها را در حساب تلگرام خود داشته باشید. اما اگر بخواهید اکانت خود را حذف کنید حتی پیام‌های این قسمت نیز پاک می‌شوند. در این صورت تنها راه ذخیره‌ی پیام‌ها به صورت دستی درون سیستم است. اگر به اندازه‌ی کافی حوصله داشته باشید می‌توانید از تمام پیام‌ها اسکرین شات بگیرید یا اینکه می‌توانید پیام‌ها را به صورت چندتایی انتخاب کرده و گزینه‌ی کپی را انتخاب کرده و آن‌ها را به صورت متن ساده در یک برنامه‌ی ویرایش متن مانند Word ذخیره کنید.

اما در صورتی که تعداد پیام‌های چت زیاد باشند و بخواهید همه را در جایی ذخیره‌کنید، انتخاب به صورت موردی بسیار طول خواهد کشید. برای ذخیره‌ی دسته‌جمعی پیام‌های یک چت باید از طریق تلگرام در کامپیوتر اقدام کنید.

از طریق برنامه‌ی تلگرام
برای این‌کار پس از نصب برنامه‌ی تلگرام بر روی سیستم‌عامل خود و ورود به حساب کاربری به چت مورد نظر مراجعه کنید. سپس با کشیدن نشانگر موس بر روی پیام‌های مورد نظر آن‌ها را انتخاب کرده و سپس با انتخاب گزینه‌ی کپی، آن‌ها در یک برنامه‌ی ویرایش متن ذخیره کنید. برای اینکه بتوانید تعداد بیشتری پیام‌ را انتخاب کنید باید صفحه را اصطلاحاً به بالا یا پایین Scroll کنید. برای این‌کار در حین نگه‌داشتن کلیک چپ موس جهت انتخاب پیام‌ها موس را به گوشه‌ی بالایی یا پایینی صفحه ببرید تا صفحه به صورت خودکار Scroll شود.

برای اینکه این‌کار سریع‌تر انجام شود می‌توانید به جای کشیدن موس به بالا یا پایین صفحه، در حین اینکه کلیک چپ را نگه داشته‌اید از غلتک موس یا دکمه‌های Page Up یا Page Down روی کیبورد برای اسکرول صفحه با سرعت بیشتر استفاده کنید. در برنامه تلگرام دسکتاپ شما تنها محدود به انتخاب 100 پیام در یک چت هستید.

برای انتخاب تمام‌ پیام‌های یک چت بدون محدودیت باید به حساب تلگرام خود از طریق مرورگر وارد شوید.

ورود به حساب تلگرام از طریق مروگر
برای ورود به حساب تلگرام از طریق مرورگر باید به آدرس web.telegram.org مراجعه کنید. در اینجا نیز مشابه برنامه‌ی تلگرام پس از ورود به حساب کاربری خود چت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

پس از اینکار بر روی یک پیام کلیک کرده و پس از آن جهت انتخاب تمام پیام‌های چت دکمه‌های Ctrl+A را همزمان فشار دهید. با اینکار تمامی پیام‌های موجود در چت انتخاب می‌شوند پس از آن می‌توانید این پیام‌ها در در یک نرم‌افزار ویرایش متن ذخیره‌ کنید. همچنین می‌توانید با راست کلیک بر روی صفحه‌ و انتخاب گزینه‌ی Print، متن چت‌ها را به صورت مستقیم چاپ‌کرده یا به صورت فایل pdf ذخیره‌کنید.

از طریق افزونه‌ی مروگر کروم
با اضافه‌کردن افزونه‌ی Save Telegram Chat History به مرورگر کروم خود می‌توانید با کمترین زحمت پیام‌ها را ذخیره‌سازی کنید. برای اضافه کردن این افزونه کافیست نام آن‌ را در قسمت Extensions مرورگر کروم جستجو کرده یا از طریق این لینک اقدام به افزودن آن به مرورگر خود کنید. پس از آن لازم است همانطور که بالاتر ذکر شد از طریق مرورگر وارد حساب تلگرام خود شوید.

در اینجا با انتخاب چت مورد نظر و کلیک بر روی دکمه‌ی مربوط به افزونه که در گوشه‌ی بالایی صفحه در سمت راست قرار دارد، صفحه‌ی مربوط به افزونه باز شده و می‌توانید با انتخاب تعداد مشخصی پیام یا همه‌ی پیام‌ها و سپس کلیک بر روی دکمه‌ی Save As Text، آن‌ها را به صورت فایل txt ذخیره کنید.

ذخیره‌سازی عکس‌ها و فایل‌ها
در حالت عادی پس از اینکه یک عکس یا فیلم یا هر فایلی را در چت دریافت کردید می‌توانید با کلیک بر روی آن و از طریق گزینه‌ی Save As … فایل مورد نظر را ذخیره کنید. اما برای دسترسی به تمام عکس‌های ارسال شده در حساب تلگرام خود، حتی آن‌هایی که در چت پاک شده‌اند باید به فولدر تلگرام درون گوشی خود مراجعه کنید. این فولدر برای تلگرام دسکتاپ نیز وجود دارد، اما تمام فایل‌های موجود در آن به صورت رمزگذاری شده هستند و امکان بازکردن آن‌ها توسط برنامه‌هایی به جز تلگرام وجود ندارد.

برای دسترسی به فولدر تلگرام در گوشی اندرویدی خود مرورگر فایل یا File Manager را باز کنید. سپس به بخش حافظه‌ی داخلی یا Internal Storage مراجعه کنید. فولدر تلگرام در این بخش با نام خود برنامه یعنی Telegram قرار دارد. با باز کردن این فولدر پنج فولدر دیگر شامل Audio، Documents، Images، Video و Theme قرار دارد.

در فولدر Audio پیام‌های صوتی ارسال شده قرار دارد. در فولدر Documents تمام فایل‌ها شامل فایل‌های متنی و موزیک و غیره قرار دارند. عکس‌ها و فیلم‌ها نیز به ترتیب در فولدر‌های Images و Video قرار دارند. پس از  آن می‌توانید با باز کردن هر فولدر فایل‌های مورد نظر خود را انتخاب کرده و آن‌ها را در جای دیگری از حافظه‌ی گوشی ذخیره کنید.