آموزش کامل و تصویری رجیستری

آموزش کامل و تصویری رجیستریطرح رجیستری گوشی‌های موبایل یکی از داغ‌ترین و مهم‌ترین مسائل بازار IT کشور است. در این مطلب شما با نحوه خرید و روند چک کردن رجیستری و ثبت قانونی گوشی، تبلت و سایر تجهیزات دارای سیم‌کارت آشنا خواهید شد که امری ضروری در حین خرید است.

بر اساس اعلام رسمی سازمان تنظیم مقررات درباره‌ فاز دوم طرح رجیستری تلفن‌های همراه، این طرح در فاز دوم صرفاً برای تمامی مدل‌های گوشی و تبلت اپل از روز سه‌شنبه 14 آذرماه 96 اجرا می‌شود و سایر مدل‌های گوشی و تبلت‌های دارای سیم‌کارت نیز به تدریج در هفته‌های آینده پس از اعلام رسمی تحت پوشش طرح قرار می‌گیرند. با توجه به قرار گرفتن این طرح در مرحله نهایی، از این پس لازم است خریداران به موضوعاتی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم آشنایی یابند تا بتوانند با خیالی آسوده به خرید گوشی مورد علاقه خود اقدام کنند.

توصیه‌های مهم هنگام خرید گوشی موبایل و تبلت
به منظور خرید دستگاه لازم است ابتدا اصالت آن را بررسی کنید که می‌توانید برای استعلام، شناسه 15 رقمی IMEI (بدون هرگونه خط تیره، ممیز و...) را که بر روی جعبه دستگاه قابل مشاهده است، به شماره 7777 پیامک کنید یا با استفاده از کد دستوری #7777* از اصالت دستگاه اطمینان حاصل نمایید. توجه کنید که پیامک ارسالی برای شما حتماً باید با سرشماره HAMTA ارسال شده باشد. اگر پیامکی با سرشماره دیگری در جواب برای شما ارسال گردید جعلی است و به هیچ وجه قابل استناد نیست.

تمامی مراحل استعلام باید از طریق خریدار انجام شده و کاربران پس از اطمینان از اصالت تلفن همراه که نشان دهنده قانونی بودن و همچنین استاندارد بودن آن است، می‌توانند تلفن همراه مورد نظر خود را خریداری کنند. خریداران حتماً پس از خرید دستگاه، باید فاکتور رسمی با مهر فروشگاه که شماره شناسه 15 رقمی (IMEI) دستگاه بر روی آن درج شده را از فروشنده دریافت کنند و درصورت بروز هرگونه مشکل در مورد غیرقانونی بودن گوشی یا تجهیز، فروشنده می‌بایست پاسخگو باشد.

در قدم بعدی، دستگاه باید در شبکه اپراتوری فعال شود. برای این کار می‌توان از کد فعال‌سازی 6 رقمی یکبار مصرف که توسط فروشنده به خریدار ارائه می‌گردد، استفاده کرد. فرآیندهای مربوط به دریافت IMEI، استعلام اصالت و فعال‌سازی در ادامه توضیح داده خواهد شد.

نحوه مشاهده IMEI
تمامی دستگاه‌هایی که  قابلیت نصب سیم‌کارت را دارند و از شبکه ارتباطات سیار استفاده می‌نمایند، حداقل دارای یک شناسه بین‌المللی 15 رقمی منحصر به فرد به نام IMEI هستند. این شناسه بر روی دستگاه به صورت فیزیکی، سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نصب و درج می‌شود. شناسه IMEI بر روی جعبه دستگاه قابل رؤیت است و با شماره‌گیری کد #06#* بر روی صفحه نمایش تلفن همراه، نمایش داده می‌شود. لازم به ذکر است گوشی‌های دو سیم کارته، دارای دو شناسه IMEI و گوشی‌های چند سیم‌کارته دارای چند شناسه IMEI هستند و باید دقت کرد که کد دریافتی از طریق کد دستوری #06#* با کد درج شده روی جعبه مطابقت داشته باشد.

استعلام اصالت گوشی موبایل

 1. شماره گیری کد دستوری #7777* با یک تلفن همراه غیر از تلفن همراهی که قصد خرید آن را دارید.
 2. ارسال عدد مربوط به گزینه «استعلام اصالت»
 3. وارد کردن شناسه 15 رقمی IMEI درج شده روی جعبه دستگاه مورد نظر (تا این مرحله نیازی به باز کردن جعبه گوشی تلفن همراه نیست)
 4. تطابق اطلاعات ارائه شده (سازنده، مدل و...) با مشخصات گوشی
 5. باز کردن جعبه دستگاه مورد نظر، شماره گیری #06#* و تطابق IMEI مشاهده شده با IMEI درج شده روی جعبه

هشدار: در صورت عدم تطابق اطلاعات ارائه شده با مشخصات گوشی یا عدم تطابق IMEI مشاهده شده با IMEI درج شده روی جعبه دستگاه و یا منفی بودن پاسخ استعلام ارسال شده از سامانه همتا (HAMTA)، از خرید تلفن همراه خودداری کنید.

آموزش فعال‌سازی گوشی در طرح رجیستری

 1. شماره گیری کد دستوری #7777*
 2. ارسال عدد مربوط به گزینه «فعال سازی»
 3. وارد کردن IMEI دستگاه مورد نظر
 4. وارد کردن کد فعال سازی (مربوط به دستگاه)
 5. وارد کردن شماره سیم‌کارت دستگاهی که قصد فعال سازی آن را دارید
 6. تأیید اطلاعات وارد شده
 7. دریافت پیام و اطمینان از اطلاعات وارد شده

توجه: پس از فعال سازی، تلفن همراه فقط بر روی سیم‌کارت فعال شده قابلیت استفاده از شبکه را خواهد داشت و در صورتی که بخواهد از سیم‌کارت دیگری استفاده کنید، باید از طریق گزینه «انتقال مالکیت» که در ادامه توضیح خواهیم داد، اقدام نمایید. در غیر این صورت تلفن همراه بر روی سیم کارت جدید فقط به مدت 30 روز قابل استفاده خواهد بود.

آموزش فعالسازی گوشی موبایل بعد از خرید در طرح رجیستری (مراحل فوق) به صورت تصویری نیز در زیر آموزش داده شده است:

آموزش مراحل فوق کلیک کنید

کاربرد رمز سامانه همتا
همتا نام سامانه طرح ثبت تلفن همراه می‌باشد که از طریق درگاه‌های اینترنتی، کد دستوری و پیامکی قابل دسترس است. رمز سامانه همتا با هدف احراز هویت فرد در استفاده از برخی قابلیت‌ها مانند انتقال مالکیت در نظر گرفته شده است. تعریف رمز، هنگام ثبت‌نام در سایت سامانه همتا انجام می‌شود.

توجه: چنانچه قصد انتقال مالکیت تلفن همراه متعلق به سیم‌کارت خود را دارید، نیازی به استفاده از رمز همتا نیست. ولی در صورتی که بخواهید با استفاده از تلفن همراه خود، تلفن همراه متعلق به سیم‌کارت دیگری را انتقال دهید، نیاز به رمز همتای آن سیم‌کارت دارید.

انتقال مالکیت تلفن همراه در طرح رجیستری

 1. شماره گیری کد دستوری #7777*
 2. ارسال عدد مربوط به گزینه «انتقال مالکیت»
 3. انتخاب یا ورود شماره سیم‌کارتی که قصد انتقال مالکیت تلفن همراه مربوط به آن را دارید
 4. ارسال رمز همتا (مربوط به سیم‌کارت)
 5. انتخاب شناسه IMEI دستگاه مورد نظر و ارسال عدد مربوط به آن
 6. وارد کردن شماره سیم‌کارت فردی که قصد انتقال تلفن همراه به وی را دارید
 7. تأیید اطلاعات وارد شده
 8. دریافت پیام و اطمینان از موفقیت آمیز بودن فرآیند


فرآیندها و ملاحظات حین استفاده
- در صورت گم شدن کد فعال‌ سازی، لازم است به شرکت گارانتی کننده دستگاه مراجعه کنید.
- برای رعایت نکات امنیتی، توصیه می‌شود از شناسه IMEI خود مراقبت کنید و این شناسه را در اختیار دیگران قرار ندهید.
- در صورت نیاز به تعمیر دستگاه، حتماً از عدم تغییر شناسه IMEI بعد از تعمیر، اطمینان حاصل کنید.
- از نصب اپلیکیشن‌های مشکوک که مشخصات گوشی شما را تغییر می‌دهند، پرهیز کنید.

فرآیندهای خرید تلفن همراه پس از فعال شدن طرح رجیستری

شرایط گوشی‌‌های وارد شده توسط مسافران
مسافرانی که از خارج از کشور گوشی تلفن همراه یا تجهیز دارای سیم کارت خریداری کرده و به همراه خود وارد کشور می کنند باید شناسه بین المللی 15 رقمی (IMEI) تجهیز خریداری شده را در گمرک محل ورود خود ثبت کنند. مسافران در هنگام ثبت شناسه گوشی تلفن همراه خود باید عوارض گمرکی آن را پرداخت کرده و رسید آن را نزد خود نگهداری کنند. مسافران پس از دریافت کد فعال سازی از وزارت صنعت، معدن و تجارت باید آن را در سامانه همتا به آدرس Hamta.ntsw.ir ثبت کنند.

نکات پایانی
-  عوارض گمرکی و ارزش‌گذاری کالای مسافری بر اساس ارزش‌های ثبت شده در سامانه TSC به آدرس tsc.irica.co انجام می شود
- خریداران پس از خرید گوشی یا تجهیز دارای سیم‌کارت، درصورت برخورد با هرگونه مشکل و یا شکایت در زمینه استعلام، انتقال مالکیت، هزینه، فعال‌سازی، جعل در فاکتور و شماره سریال تجهیز و مشکلات گمرکی با سامانه 124 سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و مرکز تماس طرح با شماره 096366 تماس گرفته و یا به پورتال سازمان تعزیرات به آدرس tazirat135.ir مراجعه کنند.
- درصورت وجود شکایت با ماهیت فنی شامل دریافت نکردن سرویس از شبکه تلفن همراه علیرغم طی کردن تمام مراحل فعال‌سازی و دریافت پیامک تأییدیه فعال شدن گوشی تلفن همراه کاربران می‌توانند با مرکز تماس طرح به شماره 096366 تماس بگیرند.
- ثبت و فعال‌سازی گوشی تلفن همراه یا سایر تجهیزات دارای سیم‌کارت کاملاً رایگان بوده و خریداران نباید بابت آن هیچ هزینه‌ای پرداخت کنند.
- گوشی یا تجهیزات دارای سیم‌کارت که از مبادی قانونی وارد نشده و شناسه IMEI آن ثبت نشده باشد پس از گذشت یکماه قطع شده و به هیچ عنوان در شبکه اپراتورهای کشور قابل استفاده نمی‌باشد.
- بروشور و تراکت اطلاع‌رسانی و آموزشی درباره نحوه استعلام و فعال‌سازی در شبکه همراه با گوشی و تجهیزات دارای سیم‌کارت خریداری شده در تمامی فروشگاههای ارائه‌کننده این تجهیزات نصب شده است.
- گوشی هایی که در حال حاضر در شبکه اپراتورها فعال هستند درصورت تعویض سیم کارت باید در سامانه همتا فرایند انتقال مالکیت را انجام دهند.