آموزش غیرفعال کردن قابلیت محدود کننده عملکرد آیفون های اپل در iOS

آموزش غیرفعال کردن قابلیت محدود کننده عملکرد آیفون های اپل در iOSاپل با عرضه نسخه آزمایشی دوم iOS 11.3قابلیت جدیدی را به نام Battery Health درiOS ادغام کرده که جزئیات بیشتری را در  خصوص وضعیت باتری و تاثیر آن روی عملکرد دستگاه شما ارائه می‌دهد. در این مطلب از شهر سخت‌افزار به نحوه مدیریت این قابلیت به منظور به حداکثر رساندن عملکرد گوشی نگاهی خواهیم داشت.

در صورتی که آیفون شما از باتری مشکل دار یا معیوب بهره می‌برد و این امر به کاهش سطح عملکرد دستگاه شما منجر شده می‌توانید با مراجعه به بخش Battery Health در به روزرسانی آزمایشی جدید iOS از این امر آگاه  شوید. نکته مهم‌تر اینکه، در بخش یادشده گزینه‌ای برای غیرفعال کردن گزینه محدود کننده سطح عملکرد دستگاه شما نیز درنظر گرفته شده است. اگرچه این گزینه در حال حاضر تنها در به روزرسانی جدید و البته آزمایشی پیش روی کاربران قرار گرفته است اما بدنیست بدانید تیم کوک مدیرعامل اپل اعلام کرده این قابلیت، در نسخه نهایی نیز پیش روی کاربران قرار خواهد گرفت. با این تفاسیر، بدنیست یک گام از سایر کاربران جلو باشید و در صورتی که از مالکان آیفون‌های اپل هستید از همین حالا با تنظیمات لازم برای به حداکثر رساندن سطح عملکرد آیفون خود حتی با در اختیار داشتن باتری معیوب یا دور از وضعیت سالم، آشنا شوید.

preview

در این مطلب از شهر سخت‌افزار، به طور دقیق گزینه‌های لازم را برای به حداکثر رساندن سطح عملکرد آیفون‌های اپل بررسی خواهیم کرد.

در باب iOS 11.3
وقتی به روزرسانی iOS 11.3 را روی دستگاه  خود نصب می‌کنید تمامی گزینه‌های مدیریت عملکرد با بهتر است بگوییم المان‌های محدود کننده، به طور خودکار غیرفعال هستند. با این تفاسیر، پس از نصب این به روزرسانی، حداقل در حال حاضر و برای نسخه آزمایشی، نیازی نیست تا فرایندی را انجام دهید زیرا گزینه محدود کننده عملکرد به طور پیش‌فرض، غیرفعال شده است.

با وجود این، باید مراقب خاموش ‌شدن‌های ناگهانی دستگاه خود باشید زیرا وقتی این امر اتفاق افتاده و باتری گوشی شما در وضعیت نامناسبی باشد که عملکرد سطح بالایی را ارائه ندهد، گزینه‌های مدیریت عملکرد به طور خودکار فعال خواهند شد. اینجاست که باید شخصاً عنان کار را در دست بگیرید.

گزینه معجزه‌گر  Battery Health
امکان بررسی وضعیت سلامت باتری دستگاه شما از بخش جدیدی به نام Battery Health وجود دارد. در این بخش می‌توانید از حداکثر ظرفیت باتری خود در آیفون آگاه شده و اطمینان حاصل کنید که آیا آیفون شما با حداکثر توان سخت‌افزاری سرویس‌دهی می‌کند یا نه؟!

به این منظور کافی است اپلیکیشن تنظیمات (Settings) را باز کرده و پیمایش به سمت پایین را برای دسترسی به گزینه Battery در  دستورکار قرار دهید. با لمس این گزینه، حالاBattery Health را انتخاب کنید تا به جزئیات  لازم دسترسی پیدا کنید.

preview

تمامی اطلاعات لازمی که باید از شرایط و وضعیت باتری دستگاه خود بدانید در این بخش به چشم می‌خورد. گزینه نمایش حداکثر ظرفیت، این امکان را به شما خواهد داد تا از سطح کلی عملکرد دستگاه خود آگاه شده و مستقیماً از مدت زمانی که با هر بار شارژ دستگاه می‌توانید از آیفون خود استفاده کنید آگاهی پیدا کنید.

گزینه Peak Performance Capability هم  این امکان را به شما خواهد داد تا متوجه شوید آیا باتری دستگاه شما با کیفیت سطح پایین خود به کاهش سطح عملکرد منجر شده است یا نه؟!

در زمانی که گوشی در حالت معمولی سرویس‌دهی می‌کند در بخش Peak Performance Capability با عبارتی به این  مضمون که باتری شما از مقدار حداکثر سطح عملکرد پشتیبانی می‌کند روبرو خواهید شد. این عبارت به شرح زیر است:

Your battery is currently supporting normal peak performance

با وجود این، احتمال آن وجود دارد که با گذشت چندین و چند سیکل شارژ، ظرفیت حداکثری باتری شما تحت تاثیر قرار گرفته و این شرایط تغییر کند. درنظر داشته باشید که محدود کردن عملکرد آیفون شما تنها زمانی اجرایی خواهد شد که باتری شدیداً تحت تاثیر منفی قرار گرفته و دیگر نتواند توان الکتریکی لازم را برای پشتیبانی از پروسه‌های سطح بالا و نیازمند توان الکتریکی بالا تامین کند.

preview

در صورتی که باتری شما با چنین شرایطی دست و پنجه نرم کند پیغامی را شاهد خواهید بود که نشان می‌دهد سطح سلامت باتری شما به شدت تحت تاثیر منفی قرار گرفته است. متن این پیغام به شرح زیر است:

Your battery's health is significantly degraded
 

در این شرایط می‌توانید اطلاع پیدا کنید که آیا امکان دسترسی به سرویس‌دهنده‌ها و تعمیرکارهای مجاز اپل برای تعویض باتری و دسترسی مجدد به سطح عملکرد بالا وجود خواهد داشت یا نه؟!

preview

در این حالت می‌توانید از فعال شدن مجدد گزینه مدیریت عملکرد نیز آگاه شوید. در این بخش است که گزینه‌ای برای غیرفعال کردن این المان در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

آنچه در زمان خاموش ‌شدن‌های ناگهانی اتفاق می‌افتد
همان‌طور که در بالا اشاره شد، تمامی گزینه‌های مدیریت عملکرد، به طور خودکار و با نصب به روزرسانی iOS 11.3 غیرفعال خواهند شد. اما در  صورتی که باتری شما عملکرد نامطلوبی داشته باشد و در پرتو این امر با خاموش شدن ناگهانی گوشی روبرو شوید گزینه مدیریت عملکرد به طور خودکار فعال خواهد شد.

در صورتی که این امر اتفاق بیفتد با پیام زیر در قسمت Peak Performance Capabilityدر بخش Battery Health روبرو خواهید شد:

This iPhone has experienced an unexpected shutdown because the battery was unable to deliver the necessary peak power. Performance management has been applied to prevent this from happening again

preview

در صورتی که پس از خاموش شدن ناگهانی آیفون شما، باتری به حدی از سلامت برسد که نیاز به تعویض باتری داشته باشید با پیغامی متفاوت روبرو خواهید شد.

preview

در صورتی که سطح عملکرد باتری شما خوب نباشد، پس از خاموش شدن ناگهانی، گزینه محدود کننده عملکرد به طور خودکار فعال شده اما بلافاصله گزینه Disable را هم مشاهده  خواهید کرد. با لمس این گزینه می‌توانید به راحتی مدیریت عملکرد را به عنوان المانی محدود کننده، غیرفعال کنید.

preview

غیرفعال کردن بخش مدیریت عملکرد، تمامی المان‌های محدود کننده را نیز غیرفعال کرد اما دستگاه شما در مقابل خاموش‌ شدن‌های ناگهانی بعدی، همچنان بی‌دفاع خواهد ماند.

preview

درنظر داشته باشید که گزینه غیرفعال کننده مدیریت عملکرد را تا زمانی که گوشی شما حداقل یک خاموش شدن ناگهانی و ناخواسته داشته باشد شاهد نخواهید بود و زمانی که این گزینه را غیرفعال کنید، هیچ گزینه و راهکاری برای فعال کردن مجدد آن وجود نخواهد داشت.

در صورتی که آیفون شما بار دیگر و در حالی که گزینه مدیریت عملکرد غیرفعال است خاموش شود، این گزینه بار دیگر به طور خودکار فعال خواهد شد. در واقع، با وقوع هرباره این امر، باید یک بار دیگر گزینه مربوطه را غیرفعال کنید. دلیل این امر آن‌طور عنوان شده که اپل معتقد است عملکرد سطح پایین‌تر در مقایسه با از دست دادن ناگهانی توان، در اولویت قرار دارد.

غیرفعال کردن دائمی گزینه مدیریت عملکرد
در صورتی که دستگاه شما از چنان عملکرد سطح پایین باتری برخوردار است که گاه و بیگاه، خاموش شدن‌های ناگهانی را تجربه می‌کنید، تنها راه رهایی از این شرایط بحرانی، خرید یک باتری جدید است. جایگزینی یک باتری جدید با نمونه معیوب می‌تواند آیفون قدیمی شما را به سطح عملکرد حداکثری بازگرداند.

به بیان دقیق‌تر، فعلاً هیچ راه حل نرم‌افزاری برای غیرفعال کردن دائمی گزینه مدیریت عملکرد که به محدود شدن سطح عملکرد گوشی شما با کاهش کیفیت باتری منجر می‌شود ارائه نشده است. این احتمال وجود دارد که در‌ آینده و از طریق توسعه نرم‌افزارهای طرف ثالث یا حتی جیلبریک بتوان چنین گزینه‌ای را شاهد بود. این در حالی است که اکوسیستم نرم‌افزاری بسته شرکت اپل، شانس ظهور چنین گزینه‌ای را به حداقل رسانده است.

اپل در حال حاضر برنامه‌ای را برای جایگزینی باتری آیفون 6 و مدل‌های جدیدتر، آن هم با پرداخت هزینه تخفیفی 29 دلار به مرحله اجرا درآورده است. برای تعویض باتری هم نیازی نیست که گوشی شما حتماً با خاموش ‌شدن‌های ناگهانی سرویس‌ بدهد.

دستگاه‌های جدیدتر نظیر آیفون 8، آیفون 8 پلاس و آیفون 10 که از حداکثر ظرفیت و نزدیک به 100 درصد بهره می‌برند نیازی به تعویض باتری نخواهند داشت اما در صورتی که میزان ظرفیت قابل ذخیره توان الکتریکی آیفون مدرن شما به کم‌تر از 90 درصد رسیده باشد پیشنهاد می‌شود باتری این محصولات را هم تعویض کنید.

در صورتی که شما از مشترکان خارج نشین هستید و از طرح AppleCare+ برای ضمانت  یک ساله دستگاه خود استفاده می‌کنید، چنانچه ظرفیت باتری شما به کم‌تر از 80 درصد رسیده حتی نیازی هم به پرداخت 20 دلار هزینه تعویض نخواهید داشت زیرا این باتری‌ها جز المان‌های معیوب قرار می‌گیرند و به طور رایگان توسط اپل تعویض خواهند شد.

preview

درنظر داشته باشید که قابلیت مدیریت عملکرد روی آیفون 6، آیفون 6 پلاس، آیفون 6s Plus،‌ آیفون 7، آیفون 7 Plus و بالاخره آیفون SE نصب شده است. از همین رو برای گوشی‌های دیگر نظیر آیفون 8، آیفون 8 پلاس و آیفون 10 اگرچه می‌توانید ظرفیت حداکثری و عملکرد بیشینه را مشاهده کنید اما نیازی به نگرانی در خصوص احتمال محدود شدن سطح عملکرد یا خاموش ‌شدن‌های ناگهانی نخواهد بود