دستاورد جدید چینی ها: مراقب پردازنده های تقلبی «اینتل» باشید!

دستاورد جدید چینی ها: مراقب پردازنده های تقلبی «اینتل» باشید!فروش پردازنده‌های تقلبی AMD و Intel مسئله تازه‌ای نیست؛ بارها شاهد فروش سخت افزارهای تقلبی در بازارهای جهانی بوده‌ایم؛ از کارت گرافیک گرفته تا پردازنده و... اما این بار ظاهراً فروش بالای پردازنده‌های تقلبی توسط چینی‌ها به یک دردسر بزرگ مبدل شده و پای Intel را هم به این قضیه باز کرده است. داستان از چه قرار است؟

در بسیاری از موارد، فروش سخت افزارهای تقلبی نظیر کارت گرافیک و یا پردازنده در ابعاد محدودی انجام می‌شود. به عنوان مثال دو سال پیش بود کارت‌های گرافیک تقلبی توسط یک شرکت چینی در بخش‌هایی از جهان توزیع شده و حتی سر از فروشگاه آمازون هم درآوردند. ریشه تمامی این محصولات تقلبی، تنها به کشور چین ختم می‌شود.

000-FAKE-INTEL-2.jpg

ساخت محصولات تقلبی از سوی چینی‌ها مدت‌هاست که در سراسر جهان رواج داشته و به یک اپیدمی کثیف مبدل شده است. طی آخرین اخبار، متوجه شدیم که این بار پای فروش پردازنده‌های تقلبی اینتل در میان است. این بار پردازنده‌های تقلبی اینتل توسط فروشگاه‌ها و خورده فروشی‌های چینی در بازار این کشور عرضه می‌شوند. گستردگی این مسئله باعث شده است تا پای اینتل هم به داستان باز شده و به تمام فروشندگان چینی توصیه می‌کند که تنها از کانال‌های معتبر اقدام به خرید پردازنده‌ها کرده و گول قیمت پایین برخی توزیع کنندگان را نخورند.

000-FAKE-INTEL-1.png

از سوی دیگر، شرکت اینتل این کلاه‌برداری را تأیید کرده و همچنان از کاربران نیز درخواست می‌کند که تنها از فروشگاه‌های معتبر اقدام به خرید پردازنده بکنند. یکی از رایج‌ترین شیوه‌های کلاه‌برداری جدید، تغییر مشخصات سطح IHS پردازنده‌ها است. تغییراتی که در نوشته‌های سطح IHS به وجود می‌آید، اطلاعات حیاتی پردازنده نظیر مدل، فرآیند، کد مشخصات و ... را تغییر داده و به نام یک CPU دیگر روانه بازار می‌کند.

000-FAKE-INTEL-7.jpg

یکی از شیوه‌های تغییر سطح IHS، نصب IHSهای تقلبی بر روی پردازنده‌های قدیمی و مدل پایین است. دومین راه که البته ساده‌تر خواهد بود، نصب یک برچسب بسیار باریک، حاوی مشخصات جعلی بر روی پردازنده‌ها است. ظاهراً مشتریان بسیاری در چین قربانی این کلاه‌برداری هم‌وطنان خود شده و در همین راستا اینتل یک بیانیه رسمی را صادر کرده است.

000-FAKE-INTEL-8.jpg

بخش دیگر کلاه‌برداری های چینی‌ها، ساخت پردازنده‌هایی با PCB اصلاح شده است. در این شیوه کلاه‌برداری، پردازنده‌های نسل هشتم به جای پردازنده‌های نسل نهم به فروش می‌رسد. تغییرات جزئی در پردازنده‌ها، آنها را به اسم پردازنده‌های نسل هشتم و نهم اینتل به فروش می‌رسانند.

000-FAKE-INTEL-4.jpg

در این حالت شناسایی پردازنده کاری به مراتب دشوارتر خواهد بود. در حال حاضر اطلاعاتی در زمینه ورود این پردازنده‌ها به دیگر کشورها وجود نداشته و ظاهراً تنها در کشور چین شاهد عرضه آنها بوده‌ایم.

000-FAKE-INTEL-3.jpg

000-FAKE-INTEL-6.jpg

000-FAKE-INTEL-5.jpg